Zorganizuj swoją domową apteczkę cz. 2. Praktyka.

Dzisiejszy wpis ma na celu pokazać Wam moją organizację apteczki. Wasza nie musi być absolutnie aż tak rozbudowana. To jest tylko przykład, jak ja teraz ją zorganizowałam, chociaż przyznam, że nie jestem do końca zadowolona z efektu. Marzy mi się jakieś super pudełko z oznaczeniem, że to apteczka, ale na dzień dzisiejszy wygląda to właśnie tak. Plusem jest oczywiście fakt, że w szafie zrobiło się więcej miejsca (apteczkę mam pod ręką, w równej odległości od wszystkich pomieszczeń w domu tj. w szafie, w przedpokoju) Jedyna rzecz, która wkrótce będzie wymagać poprawy to oznaczenie koszyczków, gdyż na razie zdecydowałam się na zwykłe etykiety samoprzylepne. No cóż, ważne żeby był porządek, a upiększanie pozostawiam na później. A jak to jest u Was? Jak przechowujecie swoje leki? Może macie namiary na jakieś fajne pudełko, które nie kosztuje miliony monet?

 1. Tak wyglądała moja „organizacja” apteczki przed porządkami.
  porządki apteczka

  porządki apteczka

 2. W trakcie porządków – należy przejrzeć wszystkie daty ważności. Jeżeli pudełko papierowe jest duże lub w środku jest tylko jeden blister tabletek, wyrzucam je do kosza. Na każdym blisterze zawsze jest wytłoczona data ważności, więc nie ma potrzeby trzymać opakowania. Bez papierowych pudełek jest więcej miejsca w koszyczku.
  porządki apteczka
  Jeśli często chorujecie, to mam dla Was pomoc w postaci listy kontrolnej posiadanych leków. Możecie ją pobrać tutaj i podczas przeglądu apteczki spisać na niej leki, które macie. Przy następnej wizycie możecie wziąć taką listę ze sobą i poprosić lekarza o zalecenie stosowania któregoś już z posiadanych lekarstw. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze i nie obciążać środowiska kolejnym odpadem. Lista sprawdzi się, jeśli posiadacie sporo leków wydawanych z przepisu lekarza. U mnie więcej jest suplementów i leków wydawanych bez recepty (na szczęście na razie nie chorujemy zbyt często)
  Mój nebulizator z tabliczką znamionową. Mamy cztery maseczki twarzowe, dwie dla osób dorosłych, jedną dziecięcą i jedną niemowlęcą. Dzięki porządkom wiem, że muszę kupić dla młodszego synka koleją dziecięcą (każdy z domowników ze względów higienicznych powinien posiadać własną maseczkę)
  nebulizator omron

  domowa apteczka
 3. Efekt po sprzątaniu. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu mogę koszyki postawić jeden na drugim. Oszczędność miejsca gwarantowana.
  porządki apteczka
  porządki apteczka
 4. Zapakowane i przygotowane przeterminowane leki oraz puste opakowania po już zużytych. Takie odpady podlegają specjalnym procedurom zniszczenia. Należy je przekazać do odpowiedniego miejsca zbiórki lub wrzucić do specjalnych pojemników w aptekach. Zwracajmy na to uwagę, gdyż leki nie są neutralizowanie i usuwane w naszych oczyszczalniach ścieków (absolutnie nie wolno wyrzucać i wylewać nic do wc). Robiąc to sami robimy sobie krzywdę w postaci zaburzeń hormonalnych czy też antybiotykooporności. To samo tyczy się wyrzucania do śmieci zmieszanych. Jedynym elementem, który możemy wyrzucić do kosza z papierem to właśnie papierowe opakowania i ulotki. Dla pewności wszelkie suplementy diety po terminie również wyrzucajmy do odpowiednich pojemników.
  porządki domowa apteczka
 5. Dodatkowo zawsze w szafce kuchennej mam Amol lub Aromatol, czyli ziołowy płyn na wszelkie dolegliwości bólowe. W lodówce przechowuję tran dla dzieci.
  Na koniec przypominam Wam, żeby zawsze sprawdzać w ulotce jak dany lek może być przechowywany: w temperaturze pokojowej, suchym i chłodnym miejscu (najlepiej poza łazienką) lub w temperaturze od 2-8 stopni (lodówka).
  No i najważniejsza rzecz na koniec. Leki przechowujemy poza zasięgiem dzieci lub osób niepełnosprawnych umysłowo. Opakowania są coraz bardziej atrakcyjne wizualnie i można je skojarzyć z opakowaniem cukierków. Jeżeli zażywacie lek o działaniu nasennym, silnie przeciwbólowym, antydepresyjnym rozważcie przechowywanie takich leków zamkniętych na klucz.

  Mam nadzieję, że wpis był dla Was przydatny. Staram się pisać jak najkrócej, ale to jest temat bliski memu sercu, więc chciałam zawrzeć jak najwięcej informacji.Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?