Wizyta u dentysty. Jak przygotować się na chirurgiczne wyrwanie zębów mądrości? Zalecenia po zabiegu.

Pisząc ten tekst jestem jeszcze pod wpływem znieczulenia miejscowego po wyrwaniu ostatniego zęba mądrości. I niestety czuję, że właśnie mi odpuszcza :/
Na początku napiszę, że z racji mojego zawodu do wszystkich zabiegów medycznych podchodzę z dużym spokojem. Zawsze trochę zapoznaję się z tematem i z reguły nie panikuję i nie przeżywam.
Do wyrwania ósemek zbierałam się długo, bo ciężko znaleźć fachowca, który zrobiłby to w taki sposób, że chciałoby się do niego wrócić na kolejne zabiegi. W końcu się udało i od dziś nie mam już żadnego zęba mądrości. Na początku krótki opis moich zębów. Najbardziej problematyczna była dolna ósemka, która na początku rosła poziomo w kierunku 7. Była dłutowana i po dłutowaniu była skierowana po skosie nadal naciskając siódemkę. Tak sobie z nią żyłam, była nawet leczona i żaden dentysta nie uznał za konieczne jej usuwać. Druga dolna ósemka wyszła prosto, jednak jej część znajdowała się pod dziąsłem, co z kolei powodowało od czasu do czasu niewielki stan zapalny. Również była leczona. Górne ósemki były bezproblemowe i na początku miałam ich nie usuwać, ale z racji moich innych problemów ze zgryzem postanowiłam założyć aparat i tu pojawiło się wskazanie do ich usunięcia. 
chirurgiczny zabieg wyrywania ósemek, zębów mądrości
Obraz Reto Gerber z Pixabay 
Zaczęłam od usunięcia najtrudniejszej ósemki, czyli dolnej lewej. Po zabiegu miałam założone 3 szwy. Sam zabieg trwał zaskakująco krótko, chyba nawet krócej niż oczekiwanie na zadziałanie znieczulenia. Po raz kolejny powtarzam: to musi zrobić super fachowiec. Dostałam antybiotyk i lek przeciwbólowy na receptę, który zażyłam tylko raz, bo nie czułam bólu. Potem górne ósemki to było zwyczajne wyrywanie, bez szwów, bez cięcia zębów, bez antybiotyku i bez bólu. Dzisiejsza dolna prawa ósemka wyrwana została równie szybko, przy cięciu zęba poczułam niewielki ból, więc miałam dołożony środek znieczulający. Założone mam dwa szwy, które zdjęte zostaną za tydzień. Dostałam antybiotyk i ponownie lek przeciwbólowy na receptę oraz szereg zaleceń, o których za chwilkę napiszę.

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego wyrwania zęba


Jeśli macie w planach chirurgiczne wyrywanie zęba:
 • i palicie papierosy, to radziłabym odstawić je najpóźniej 24 h przed planowanym zabiegiem,
 • i pracujecie fizycznie i musicie dźwigać różne przedmioty, to po zabiegu weźcie wolne lub poproście o zwolnienie lekarskie,
 • przed wizytą w gabinecie nie bierzcie żadnych leków uspokajających, 
 • porządnie się najedzcie i napijcie, bo po zabiegu będzie to trudne najpierw ze względu na znieczulenie, a potem być może na ból,
 • umyjcie dokładnie zęby przy użyciu pasty, nici i płynu do płukania jamy ustnej.
Przed znieczuleniem zapytajcie chirurga o planowany przebieg zabiegu (powinien sam wyjaśnić co robi, ale jeśli nic nie mówi, to zawsze lepiej się zapytać o wszystko przed zabiegiem - potem ciężko mówić z tamponem między zębami).

Postępowanie po zabiegu


Zawsze stosujcie się do zaleceń lekarskich. Poniżej lista zaleceń, do których ja się stosowałam.

 1. Tampon tamujący krwawienie po zabiegu trzymać od 20-30 minut.
 2. W celu minimalizacji opuchlizny należy przykładać zimne okłady.
 3. Przez co najmniej 2 h nie wolno jeść i pić. Jeśli po 2 h nadal czujecie, że działa znieczulenie lepiej odpuścić jedzenie, bo można pogryźć się w język lub policzki.
 4. Nie wolno gwałtownie płukać jamy ustnej ani wodą, ani płynami. Ja nabierałam łyk wody i z tą wodą w buzi przechylałam głowę na boki. Gwałtowne płukanie może spowodować wypadnięcie skrzepu, co może skutkować powstaniem schorzenia o nazwie suchego zębodołu (schorzenie to wiąże się z bardzo silnym bólem, przedłużonym gojeniem i kolejnymi wizytami w gabinecie) Prawidłowe gojenie przebiega pod skrzepem, który stanowi barierę ochronną rany.
 5. Po zabiegu nie wolno palić i pić alkoholu przez dobę, lepiej też darować sobie kawę z kofeiną.
 6. Nie wolno pić gorących napoi i jeść gorących i twardych pokarmów przez dobę. Ja stosowałam to około trzech dni przy tym najtrudniejszym rwaniu.
 7. Nie wolno pić przez słomkę. Podciśnienie powstające podczas zasysania płynu może uszkodzić lub oderwać skrzep.
 8. Po zabiegu nie wolno dźwigać ciężkich rzeczy, lepiej nie prowadzić samochodu.
 9. Pierwsze mycie szczoteczką najlepiej wykonać minimum po 12 h. Nie wolno szczotkować po ranie.
 10. Nie stosować płukanek z alkoholem, można płukać delikatnie ziołowymi.
 11. Nie podrażniać rany językiem, nie dotykać jej.
 12. Każdy niepokojący objaw lepiej skonsultować z lekarzem tzn. utrzymujący się ból, opuchlizna lub gorączka.
 13. Szwy należy zdjąć po siedmiu dniach lub według zaleceń.
 14. Ran może się goić do około miesiąca. W tym czasie delikatnie szczotkujemy zęby w jej okolicy.
I jeszcze słówko o suchym zębodole. Jeśli po 2-4 dniach od wyrwania ból narasta, nie stosuj większych dawek leków przeciwbólowych, tylko idź do lekarza. Bez jego interwencji samo nie przejdzie.

A jak tam u Was? Macie wszystkie zęby mądrości?

Mieliście chirurgicznie wyrywany ząb?

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram