Zabawki do kąpieli dla dzieci. Jak czyścić i przechowywać?

Pora kąpieli to mój ulubiony czas w ciągu dnia. Głównie dlatego, że mam w jej trakcie trochę wolnego czasu dla siebie, bo chłopaków kąpie tata. Jednak nie zawsze chłopcy mają ochotę na kąpiel, zwłaszcza gdy akurat zabawa trwa w najlepsze. Jedynym sposobem zachęcenia ich wtedy do wejścia do wanny są interesujące zabawki. Czasem jest to konewka z zestawu do piaskownicy, czasem słomka do soków, a czasem typowa zabawka do kąpieli. Trochę już tych zabawek przetestowaliśmy i niektóre, chociaż na pierwszy rzut oka były fajne, okazały się niewypałem. Oto nasz przegląd dla dzieci od niemowlaka do trzylatka.

Gumowe zwierzątka


Niewypałem jeśli chodzi o zainteresowanie, ale także o utrzymanie ich w czystości okazały się gumowe zwierzątka ze zdjęcia poniżej.
gumowe zwierzątka do kąpieli Rossmann


Nie kupiłam ich sama, bo wcześniej naczytałam się o trudnościach w utrzymaniu ich w czystości. Dostaliśmy je w ramach prezentów na pierwsze urodziny od Rossmanna. Pierwsze służyły nam niezbyt długo, bo bardzo szybko synek się znudził, a ja zauważyłam ślady czarnej pleśni w środku zabawek. Wyrzuciłam je bez żalu. Drugi zestaw dostał młodszy synek i on również nie był za bardzo zainteresowany. Leżały więc w łazience, aż w końcu postanowiłam je wyrzucić. Oczywiście znów zwróciłam uwagę na czarne ślady, które przebijały przez gumę i były bardzo dobrze widoczne po skierowaniu zabawki pod światło.

zabawki do kąpieli Rossmann
W ramach przygotowywania tego tekstu postanowiłam przed wyrzuceniem do kosza przeciąć je na pół, aby uwidocznić ich zawartość. Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.
zabawki gumowe z Rossmann
Oczywiście można kupić gumowe zwierzątka (klasyczna kaczuszkę) bez dziurki. Sama zastanawiałam się nad zakupem kaczki od Lullalove, ale z racji braku zainteresowania chłopców takimi zabawkami odpuściłam.

Kąpielowa kaczuszka w kuli Fisher Price


Świetna zabawka i do kąpieli i na sucho, zwłaszcza jako zachęta do raczkowania. Chłopcy nieustannie próbują uwolnić kaczkę. Wykonanie jak to Fisher Price niezawodne. Była rzucana i kopana, a nadal wygląda świetnie.. Idealna jeśli chodzi o utrzymanie czystości.
kąpielowa kula z Fisher Price

Książeczki do kąpieli


Zainteresowanie było minimalne i bardzo krótkie. Książeczka przetrwała dłużej niż załączona do niej gumowa zabawka. Teraz czas przyszedł również na książeczkę, ponieważ mimo dokładnego suszenia w końcu wyszła na jej złączeniach pleśń.
pleśń w książeczce do kąpieli
książeczka do kąpieli

Kolorowe statki


Zestaw ten kupiłam w Rossmanie w ramach jakiejś promocji. Spodobały mi się, bo uznałam, że można je wykorzystać do zabawy również poza wanną. A w wannie dawały wiele możliwości - od wyścigów po wojnę. Służą nam dzielnie już 3 rok. Dzięki temu, że wykonane są z plastiku bez możliwości gromadzenia się w nich wody łatwo jest utrzymać je w czystości. Czasem myłam je też w zmywarce i nie było z nimi problemów. 

zabawki do kąpieli łatwe w czyszczeniu
Kolorowe kubeczki do układania Fisher Price


Najfajniejsza zabawka i do kąpieli i do zabaw na sucho. Świetne wykonanie z bardzo trwałego plastiku. Myłam je w zmywarce. Oprócz kąpieli oczywiście układaliśmy z nich wieże, służyły jako filiżanki i garnki przy zabawie w dom, uczymy się na nich kolorów i liczenia oraz zwierzątek. 
kubeczki do kąpieli
Można za ich pomocą wyciskać na ciastolinie kształty zwierząt. Zabawka wielofunkcyjna, którą trzeba po prostu mieć nie tylko do kąpieli.
kubeczki do kąpieli Fisher Price

Wiaderko do kąpieli Skip Hop i konewki z zestawów do piaskownicy


Chyba za dużo nie muszę pisać. Łatwe do wysuszenia, a zatem higieniczne. Poza tym, czy może być coś fajniejszego od przelewania wody?
wiaderko ze zwierzątkiem

Inne


W tej kategorii mieszczą się wszelkie butelki i pojemniki po kosmetykach, najlepiej gdyby miały pompkę lub atomizer. Dobrze sprawdzą się też plastikowe słomki do robienia bąbelków lub baniek (kto pamięta jeszcze robienie baniek za pomocą słomki i szamponu familijnego?) oraz wszelakie plastikowe kubeczki. U nas czasami lądują też plastikowe piłeczki takie jak z suchego basenu (ważne, żeby nie miały dziurek).

Jak przechowywać zabawki do kąpieli?


Najlepiej sprawdzą się specjalne pojemniki na zabawki do kąpieli, które umożliwiają wypływanie wody. Mogą też być woreczki z siatki np. taki jaki mamy my lub plastikowe pojemniki z dziurkami, które przyczepia się nad wanną.
woreczek z siatki na przyssawkach
Taka konstrukcja pozwala na lepszą możliwość wysuszenia zabawek. Jeżeli zdecydujecie się na gumowe zabawki z dziurkami przed odłożeniem ich do pojemnika powinniście je bardzo dokładnie opróżnić z wody. Musicie też dokładnie je oglądać co jakiś czas i w razie pojawienia się czarnych zabarwień wyrzucić je do śmieci.


Podsumowując, czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie potrzeba wymyślnych zabawek, aby kąpiel ze zwyczajnej zrobiła się najfajniejszą zabawą. Wystarczy tylko puścić wodze fantazji.

Czym warto się kierować przy wyborze zabawek?  1. Zabawki powinny być łatwe do utrzymania w czystości, bez dziurek, otworków, bez możliwości dostania się do środka wody.

  2. Powinny być wykonane z trwałych materiałów, tak aby można było je np. umyć w zmywarce lub wyparzyć gorącą wodą.

  3. Powinny być bezpieczne, nie zawierać małych części, które można połknąć lub wsadzić do nosa lub ucha.

  4. Powinny zachęcać nasze dzieci do kąpieli, czyli powinny być kolorowe i różnorodne.
Z dzieciństwa nie za bardzo pamiętam, jakie zabawki miałam w kąpieli. A Wy?
Jakie zabawki polecacie już dla starszych dzieciaków?Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram