Czego lepiej nie myć w zmywarce?

Zmywarka to moje najukochańsze urządzenie w domu. Nie cierpię zmywać i przysięgam, że gdyby nie ona już nigdy nie zobaczyłabym dna mojego zlewu. Od kiedy ją mam nie kupuję rzeczy, których nie można w niej myć. Te, które mają takie oznaczenia mimo wszystko wkładam do niej i przechodzą swoista próbę ognia. Albo nadają się do użytku, albo niestety (albo na szczęście) muszą opuścić mój dom. Z racji tego, że kilka rzeczy udało mi się zniszczyć, chciałabym Wam napisać czego Wy już nie musicie sprawdzać i czego na pewno nie można myć w zmywarce.

Obraz Manfred Richter z Pixabay 


Nie wolno myć w zmywarce


1. Kubki termiczne i termosy.


Wyglądają po wyjęciu ok, jednak nie są już szczelne i nie są już termiczne. Wcześniej tego nie wiedziałam i umieściłam swój kubek termiczny w zmywarce. Po skończonym myciu okazało się, że niestety nie nadaje się on do użytku w taki sposób jak wcześniej. Nie polecam.

2. Plastikowe naczynia, które nie mają oznaczeń, że są przystosowane do mycia w zmywarce.


Jeśli takiego oznaczenia brak, to taki plastik pod wpływem temperatury wody może się powyginać.

3. Przedmioty wykonane z aluminium.


Tak właśnie załatwiłam swoje filtry od okapu, bo zobaczyłam gdzieś poradę, żeby wsadzić je do zmywarki i gotowe. Wsadziłam, wyjęłam a potem szorowałam kilka dni, żeby przywrócić kolor srebrny (były całe pokryte czarnym osadem). W razie wątpliwości lepiej dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i sprawdzić, czy nie są przypadkiem wykonane z aluminium. W tym samym cyklu zmywania tak samo załatwiłam palniki z kuchenki gazowej.

P.S. Szukając porad, jak pozbyć się tego czarnego nalotu, znalazłam wiele wpisów o tym, jak forumowicze próbują doczyścić elementy z maszynek do mielenie mięsa. Warto na to też zwrócić uwagę. Czasami pójście na łatwiznę oznacza dodatkowe problemy lub koszty.

4. Rondelki z powłoką teflonową.


Wg instrukcji nie należało ich myć w zmywarce, ale znowu zrobiłam próbę i jedynym uszkodzeniem, które zauważyłam było starcie powłoki na zewnątrz garnka. Nie wyglądają zbyt ładnie, więc nie polecam, chociaż sama powłoka teflonowa jest nadal w porządku. To samo z patelniami teflonowymi - powłoka pozostaje w porządku, a ściera się powłoka na zewnątrz (nawet w tych patelniach, które mają oznaczenia, że można myć w zmywarce)

5. Noże i nożyki z różnych sprzętów np. blendera.


Pod wpływem gorącej wody ulegają szybszemu stępieniu.


6. Drewniane deski i przybory kuchenne.


Mogą ulec najpierw napęcznieniu, a potem wysychając popękać.

7. Ręcznie zdobiona, pozłacana lub zrobiona z delikatnej porcelany lub szkła zastawa stołowa.


 Zmywarka może porysować szkło, może zetrzeć zdobienia, a także spowodować pęknięcia.

Sprzęty wykonują za nas wiele prac. Jednak to my musimy uważać i rozsądnie z nich korzystać. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Wam uniknąć wpadek przy używaniu zmywarki. 

A czy Wam zdarzyło się zniszczyć jakieś przedmioty w zmywarce?

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram