Czyszczenie zmywarki krok po kroku.

Zmywarka to jeden z moich ulubionych sprzętów w domu. Ratuje mnie od najgorszej dla mnie rzeczy, czyli zmywania góry brudnych naczyń. Dlatego też w podzięce za trud, który wykonuje regularnie robię jej "zmywarkowe spa", żeby mogła w spokoju i bez usterek czynić swoją powinność. Dziś opiszę Wam mój sposób na czyszczenie zmywarki krok po kroku przy użyciu tylko sody i octu. 

Zaczynam od umycia filtrów i ramion doprowadzających wodę. Zrobiłam zdjęcia, ale przez wzgląd na co wrażliwsze osoby postawiłam ich tu nie umieszczać. Powiedzmy sobie szczerze nie jest to widok ładny. Na filtrach gromadzą się resztki pokarmów, które spłukuje woda. 

ekologiczne eko czyszczenie zmywarki

Jak myć filtry ze zmywarki?


Myję wodą z płynem do mycia naczyń przy użyciu gąbeczki, a potem płuczę gorącą wodą. Czasem  wkładam je do miski, zalewam je wrzątkiem i zostawiam na kilka minut, żeby je trochę odkazić.

Jak myć ramiona natryskowe?


Przede wszystkim należny je wykręcić i sprawdzić czy wszystkie otwory są drożne. W jaki sposób? Ja najpierw oglądam czy nie ma w nich widocznych ziarenek np. kukurydzy lub pestek. Potem podstawiam wlew ramienia pod kran i nalewam do niego wodę obserwując czy wypływa ze wszystkich dziurek. Jeśli woda płynie ze wszystkich otworów, mocuję ramiona z powrotem w zmywarce.

Pierwsze czyszczenie całej zmywarki.


Na dno pustej zmywarki wysypuję szklankę sody oczyszczonej, można też ja wsypać do pojemnika na tabletki do zmywarki.
Następnie włączam program z najwyższą dostępną w danym modelu temperaturą zmywania. U mnie to 70 ° C.

Czyszczenie uszczelek i drzwiczek.


Po zakończeniu pierwszego czyszczenia biorę się za czyszczenie uszczelek zmywarki tych na zewnątrz, ale najbardziej skupiam się na dolnej uszczelce pomiędzy drzwiczkami a dnem zmywarki. To jest miejsce, które do dokładnego umycia wymaga użycia np. szczoteczki do mycia zębów. Przecieram też panel sterownia i drzwiczki.

Drugie czyszczenie całej zmywarki.

Tym razem potrzebuję dwóch miseczek, do których nalewam po pół szklanki octu spirytusowego. jedną ustawiam w dolnym koszu, drugą w górnym. Ponownie włączam program z najwyższą dostępną w danym modelu temperaturą zmywania.
eko czyszczenie zmywarki sodą i octem

Koszyk na sztućce.

Zawsze sprawdzam jego czystość po wyjęciu sztućców. W razie potrzeby myję wodą z płynem do mycia naczyń. Wstawiam go też podczas mycia sodą i octem całej zmywarki.

I to wszystko.

Wydaje się skompilowane i czasochłonne, ale nie musi takie być. Ja takie pełne "spa" robię może 
3-4 razy w roku. Zazwyczaj robię je etapami, czyli jednego dnia czyszczę filtry. Następnego włączam pustą zmywarkę z sodą. Za jakiś czas czyszczę uszczelki, a jeszcze kiedy indziej czyszczę ją przy użyciu octu. Tym sposobem mam czystą, sprawną zmywarkę, która zmywa za mnie każdego dnia.


To co? Zafundujecie zmywarce "świąteczne spa"? Wkrótce zacznie szał przedświątecznych porządków, w trakcie którego możecie zrobić jej prezent :)


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram