Jak doczyścić filtr z okapu? Jak przywrócić blask filtra aluminiowego, który został umyty w zmywarce?

Na dzisiaj przygotowałam dla Was krótki wpis dotyczący czyszczenia filtrów z okapu kuchennego. Metod jest kilka, a jedna z najpopularniejszych jest wykorzystanie do tego zmywarki do naczyń. Ja też skorzystałam z tej metody, jednak po wyjęciu filtrów okazało się, że nie są one czyste, tylko całe czarne. Dlaczego? Dlatego, że moje filtry okazały się być wykonane z aluminium, a ono pod wpływem ciepłej wody i detergentów pokrywa się czarnym nalotem. Co się potem naszorowałam, to moje. W końcu poddałam się i przyzwyczaiłam się do tego jak wyglądał mój okap. Na co dzień do wyczyszczenia okapu z tłuszczu używałam bardzo dobrego i ekologicznego środka marki Frosch grejpfrutowy do kuchni. Świetnie radzi sobie z zatłuszczonymi powierzchniami i nie ma mocno drażniącego zapachu. Jednak cały czas miałam gdzieś w głowie myśl, żeby przywrócić filtrom nowy blask.

W sobotę podjęłam kolejna próbę umycia okapu. Tym razem skorzystałam z innej metody i nie liczyłam na spektakularne efekty. Miałam nadzieję raczej na dokładne usunięcie zastygniętego tłuszczu, z którym nie do końca poradził sobie Frosch. Efekt jest oszałamiający. Niestety, jak się zaraz przekonacie, muszę ponowić to czyszczenie, ale tylko ze względu na fakt, iż miałam za mały garnek.
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć różnicę pomiędzy fragmentami umytymi tą metodą, a miejscem gdzie się to nie udało.
jak wyczyścić aluminiowe filtry do okapu
Widoczna różnica między miejscem, którego nie udało mi się wyczyścić, a fragmentem umytym.

Jak zatem wyczyścić filtry z okapu kuchennego (również aluminiowe, które wcześniej były umyte w zmywarce)?


Potrzebne są: 

  1. Duży garnek tzn. szerszy niż filtry i wysoki na przynajmniej połowę wysokości filtrów. Chodzi o to, żeby można było zanurzyć filtr z każdej strony w roztworze. Ewentualnie tak wysoki, żeby zmieścił się cały filtr za jednym zamachem (np. kociołek).
  2. Pół szklanki sody oczyszczonej.
  3. Woda - cały garnek.

Wykonanie czyszczenia


Wodę nalewamy do garnka i wsypujemy sodę. Całość doprowadzamy do wrzenia. Do wrzącej wody wkładamy filtr i zostawiamy go zanurzonego w wodzie na ok. 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy, czy jest dokładnie wyczyszczony. Następnie odwracamy filtr i zanurzamy drugą połowę na kolejne 20 minut. Po takim czyszczeniu opłukujemy czystą wodą, myjemy płynem do mycia naczyń, spłukujemy o odstawiamy do wysuszenia. Można potem natrzeć ramki filtra odrobiną oliwy z oliwek, żeby ładnie je nabłyszczyć.

Oczywiście ta metoda nie jest moim zdaniem metodą do częstego stosowania, ale kilka razy w roku można przywrócić blask filtrów. Na co dzień wolę szybszą metodę ze sprayem.


Jeśli tak jak ja zrobiliście błąd z myciem filtrów w zmywarce, to polecam Wam wykorzystać tę metodę. Ja muszę pożyczyć większy garnek i dokończyć pracę, ale już wiem, że warto.

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram