Zestaw lekarski DIY. Nietypowy pomysł na prezent dla dziecka.

Pomysł na taki prezent wpadł mi do głowy ww tamtym roku. Moja bratanica bardzo lubiła bawić się w lekarza, a brat wspomniał, że już kilka takich zabawkowych zestawów uległo po tych zabawach zniszczeniu. Wtedy taż zaświtała mi myśl, żeby samej zrobić taki zestaw, ale z prawdziwych przedmiotów używanych w gabinetach. Przejrzałam ofertę mojej ulubionej apteki internetowej i kupiłam elementy zestawu lekarskiego. Niestety nie zdążyłam wtedy zrobić żadnych pojemniczków na leki. Zestaw zrobił ogromną furorę, mała ciągle badała wszystkich swoimi słuchawkami. Takie realne przedmioty z zestawu mogą również pomóc w przezwyciężaniu strachu przed wizytą w gabinecie lekarskim. Tym razem mój pomysł pokazuje Wam w całej okazałości, czyli zestaw z wyposażeniem i lekami, a gotowe etykiety możecie pobrać i wykorzystać do zrobienia swojego.
zestaw lekarski dla dzieci z prawdziwym stetoskopem i wyposażeniem

Co może się znaleźć w zestawie lekarskim dla dzieci DIY?


1. Stetoskop


potocznie zwany słuchawkami lekarskimi - można najprostsze, takie które są przeznaczone do ciśnieniomierzy manualnych, kupić w aptece za już ok. 15 zł. Mają największą przewagę nad zabawkowymi, ponieważ faktycznie można za ich pomocą posłuchać bicia serca. To jest też najfajniejszy element zestawu, bo dziecko ma poczucie, że naprawdę "leczy" tatę lub mamę.

2. Walizka lekarska


W pierwszej wersji kupiłam apteczkę samochodową z całym wyposażeniem. Wyglądała jak mała walizeczka, jej nazwa to apteczka FARMA. Koszt ok. 20 zł. Jedyny minus jest taki, że niezbyt dużo wyposażenia się w niej zmieści. Z tego powodu musiałam dokupić dodatkowe pudełko na resztę akcesoriów. W tym roku organizowałam swoją domową apteczkę i kupiłam dwa duże pojemniki plastikowe - skrzynki na narzędzia. Możecie zobaczyć je we wpisie dotyczącym organizacji domowej apteczki.


Można też kupić ozdobne pudełko w kształcie walizki i je zaadaptować do tego celu.

3. Lusterko stomatologiczne 


Super opcja dla dzieci, które boją się stomatologa. Za pomocą lusterka można oglądać zęby mamie i tacie lub rodzeństwu. Koszt takiego lusterka waha się od kilku złotych do ok. 15 zł. Zależy z czego jest wykonane. Moje akurat kupiłam w aptece i jest plastikowe. Spokojnie dostaniecie też wykonane ze stali chirurgicznej.

4. Szpatułki laryngologiczne


Drewniane patyczki do oglądania gardła. Można kupić jałowe i niejałowe. Ja kupiłam jałowe, ponieważ część zostawiłam sobie i w razie choroby zaglądam moim synkom do gardła przy ich użyciu. Koszt ok. 10 zł.
pomysł na własnoręczne przygotowanie prezentu dla dziecka

5. Materiały opatrunkowe


Wystarczy kupić bandaż, kilka kolorowych plasterków, kilka gazików i gotowe. Koszt zależy od ilości zakupionych rzeczy, ale myślę że w 15 zł można spokojnie się zmieścić.

6. Strzykawki


Wystarczą strzykawki dołączane do leków dla dzieci. Jeśli macie starsze dzieci, możecie kupić kilka strzykawek w aptece np. o pojemności 2 ml lub 5 ml.

7. Leki


Ten punkt praktycznie nie generuje kosztów, ponieważ wykorzystujemy już to, co na pewno mamy w domu. We wrześniu panowała u nas epidemia kaszlu i wypiliśmy całą rodziną kilka buteleczek syropów. Po opróżnieniu buteleczek umyłam je i pozdrapywałam etykietki. Następnie przygotowała swoje własne, które ponaklejałam za pomocą kleju biurowego i taśmy klejącej. Dozowniki w postaci kieliszków i łyżeczek również doskonale nadają się do dołączenia do zestawu lekarskiego. 
Zostawiłam też plastikowe pudełeczka, do których można wsypać drobne cukierki, które będą udawały witaminki.

Oczywiście należy w każdym przypadku zastanowić się, czy wiek naszego dziecka na to pozwala. Przypominam również o przechowywaniu wszelkich leków z dala od dzieci, w miejscu do którego nie będą mogły się dostać np. szafka zamykana na klucz.

8. Pieczątka i recepty

Zamówiłam pieczątkę na Aliexpress. Można też zrobić pieczątkę z napisem np. Dr Krzyś :) Wystarczy już tylko dołożyć mały notesik i długopis i zestaw małego lekarki/lekarza gotowy.


Mam nadzieję, że pomysł Wam się spodoba i wykorzystacie go do zrobienia swoich zestawów. Jeśli macie ochotę podzielić się zdjęciem gotowego zestawu będzie mi miło jeśli umieścicie je tu w komentarzu lub na Instagramie oznaczając mnie na zdjęciu @ogarnijswojswiat.
Da mi to znak, że to co wymyśliłam, jest przydatne :)

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram