Rozbieramy choinkę - organizacja i przechowywanie ozdób choinkowych i dekoracji.

Świąteczny czas już powoli za nami. Choinka wytrwała u nas do święta Trzech Króli. Pisząc wytrwała mam na myśli to, że już nam się znudziła, bo niestety mamy sztuczną. Z racji tego, że jest sztuczna będziemy ją eksploatować tak długo jak się da. Oprócz tego mamy niestety część bombek z plastiku, chociaż ja kocham szklane, a najlepiej stare otrzymane w "spadku" po babci. Mając małe dzieci musieliśmy kupić kilka kompletów, bo niestety ale szklane zniknęłyby w mgnieniu oka. Choinka jest u nas kilka razy dziennie przebierana przez chłopaków. Zdejmują ozdoby, przewieszają w inne miejsca, a ja nie chcę m tej zabawy zabraniać. Szklane bombki czekają, aż dzieciaki będą starsze.

Jak do tej pory przechowywałam ozdoby?


Dwa lata temu wpadłam na "doskonały" plan umieszczenia wszystkich ozdób bożonarodzeniowych w wielkim kartonie po wózku dziecięcym. Sposób okazał się być kompletnie niepraktyczny. Żeby ubrać choinkę mąż musiał dźwigać wielki, nieporęczny karton, a ja musiałam przekładać rzeczy, żeby wyjąć tylko te, z których teraz korzystamy.
W tym roku już podczas ubierania choinki miałam plan, żeby coś zmienić.

Jak zorganizowałam przechowywanie ozdób choinkowych?


Przede wszystkim podzieliłam dekoracje i ozdoby na trzy części:


1. Szklane bombki i ozdoby, z których na razie nie korzystamy.


Spakowałam je do oddzielnego kartonu. Wszystkie znajdują się w oryginalnych opakowaniach, bo tak bezpieczniej je przechowywać.
Stare, odziedziczone bombki wcześniej miałam włożone do pudełka po butach, w którym porobiłam przegródki. W tym roku olśniło mnie, że do przechowywania pojedynczych bombek świetnie mogą posłużyć organizery na skarpetki. Jedynym warunkiem jest to, żeby taki organizer miał w miarę sztywne dno. Takie usztywnienie można również zrobić samemu podklejając spód tekturą. Poszczególne pudełka oddzieliłam od siebie za pomocą folii bąbelkowej zrecyklingowanej z przesyłek.
Innym pomysłem, z którego możecie skorzystać w przypadku małych bombek, jest włożenie ich do opakowania po jajkach.
bombki schowane w organizerze na bieliznę, przechowywanie

2. Rzeczy, z których aktualnie korzystamy, czyli:


 • bombki plastikowe - za pomocą kleju na gorąco przykleiłam zawieszki do bombek. Dzięki temu, gdy dzieci zdejmą jakąś bombkę, nie muszę szukać zawieszki wśród gałązek, żeby móc ją znowu zawiesić, część przechowuje w oryginalnych opakowaniach (głównie te z brokatem, aby nie sypał się na wszystko), a część włożyłam do kolejnego organizera na bieliznę,
  bombki schowane w organizerze na bieliznę
 • łańcuchy: koralikowe nawinęłam na papierowe rolki po taśmie klejącej, żeby się nie plątały, pozostałe spakowałam do woreczka strunowego,

 • lampki choinkowe nawinęłam na sztywną tekturę, którą nacięłam na dwóch końcach. Nacięcia posłużyły mi do umocowania wtyczki i początku łańcucha. W ten sposób nie muszę martwic się rozplątywaniem światełek przy następnym ubieraniu choinki,
  sposób na organizację lampek choinkowych
 • drobne elementy dekoracyjne typu dzwoneczki, zawieszki drewniane, filcowe posegregowałam i każdy rodzaj popakowałam do osobnych woreczków strunowych,
  drobne ozdoby choinkowe w woreczkach strunowych
 • z choinką jest najmniej problemu, ponieważ kupiliśmy ją w kartonie. Po złożeniu pakujemy ją z powrotem do pudła i zaklejamy taśmą, żeby się nie kurzyła.

Wszystko spakowałam do tekturowego pudełka w taki sposób, że na dnie są ozdoby, które zakładam jako ostatnie na choinkę, a na wierzchu znajdują się lampki choinkowe i łańcuchy. W ten sposób nie muszę rozpakowywać całego kartonu, żeby zacząć ozdabiać choinkę.

3. Dekoracje do domu.


Drobne włożyłam do pudła z rzeczami na choinkę. Większe pakuję oddzielnie, czyli:

 • wieniec z bombek (zrobiłam go w tamtym roku wykorzystując styropian z ocieplania domu teściów oraz bombki kupione w Pepco) owijam folią bąbelkową i pakuję w foliowy worek po garniturze, do środka wkładam wieszak na ubrania, owijam taśmą. Dzięki wieszakowi mogę go powiesić w piwnicy i mam pewność, że przeżyje do kolejnych świąt,
  wianek z bombek przechowywanie po świętach
 • choinka z papieru - owijam workiem foliowym i oklejam taśmą.

4. Dekoracje zewnętrzne.


Nie mam ich dużo, ale muszą być spakowane razem. Są to światełka z girlandą i mały, zmontowany przeze mnie renifer opleciony światełkami. Girlandę ze światełkami owinęłam na tekturze i razem z reniferem włożyłam do foliowej reklamówki.
ozdoba na balkon, przechowywanie, organizacja ozdób bozonarodzeniowych

Mam nadzieję, że moja nowa organizacja sprawdzi się już za kilkanaście miesięcy. No i oczywiście, mam również nadzieję, że podpatrzyliście coś dla siebie.


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram