Szybka doniczka z wiaderka po twarogu. Recykling plastiku.

Święta, święta i po świętach. W tym roku całkiem inne niż dotychczas. Jeden element jednak został niezmieniony. Mianowicie, nie ma dla mnie świąt bez mojego ulubionego ciasta, czyli sernika. Tym razem robiłam ze starego przepisu mamy, ale polecam również sernik, który pojawił się na blogu.


Do upieczenia kupiłam standardowo twaróg z wiaderka. Takie wiaderka wykorzystujemy w rodzinie na wiele sposobów m.in. przechowuję w nim piasek kinetyczny lub ciastolinę (nie tracą swoich właściwości).

Liczba kwiatów w moim domu stale rośnie i potrzebuję kolejnych doniczek. Postanowiłam więc wykorzystać tym razem wiaderko jako kolejną doniczkę.

doniczka z wiaderka po twarogu jak zrobić
Jak zrobić doniczkę z wiaderka?


Robimy otwory w dnie.

jak zrobić otwory w doniczce, w plastiku
Zastosowałam moją starą metodę ze śrubokrętem i palnikiem gazowym. Końcówkę śrubokrętu podgrzewam nad palnikiem gazowym kuchenki (jeśli nie macie kuchenki gazowej można podgrzać śrubokręt nad płomieniem świecy). Rozgrzany śrubokręt przykładam do dna wiaderka i delikatnie naciskam. Pod wpływem ciepła plastik topi się i powstaje otwór.

Zrobiłam trzy otwory.
jak zrobić otwory w dnie doniczki
Na tym można zakończyć DIY i taką doniczkę wstawić do osłonki.

Dekorujemy wiaderko, żeby zakryć napisy.


Wiaderko można pomalować farbą na dowolny kolor, można ozdobić je metodą decoupage, owinąć sznurkiem lub okleić okleiną meblową. Jest bardzo duża liczba możliwości. Ja chciałam skorzystać  z tej ostatniej, niestety napisy na wiaderku były zbyt intensywne (co widać na poniższym zdjęciu).
wiaderko po twarogu oklejone naklejką dekoracyjną
Postanowiłam połączyć dwie metody, czyli najpierw pomalowałam doniczkę farbą w sprayu (akurat miałam końcówkę srebrnej).
wiaderko pomalowane sprayem, doniczka
I ta wersja mogłaby oczywiście już pozostać, jednak dodatkowo okleiłam ją dekoracyjną okleiną i w ten sposób powstała moja nowa doniczka.

Robimy podstawkę do doniczki.


Jeśli wiaderko ma być doniczką warto wykorzystać wieczko jako podstawkę. Żeby podstawka była połączona na stałe z doniczką, zastosowałam klej na gorąco i przykleiłam wieczko do spodu doniczki zostawiając przerwy w warstwie kleju, tak aby woda mogła swobodnie wypłynąć.
donica z wiaderka
Na koniec przesadziłam do nowej doniczki nowa roślinkę.
sadzenie kwiatów  w doniczce

I w ten sposób wykorzystujemy coś, co mogłoby zostać po prostu odpadem. Mamy więc trzy korzyści:

1. Wyprodukowaliśmy mniej odpadów.

2. Nie wydaliśmy pieniędzy na kolejną plastikowa doniczkę.

3. Zrobiliśmy coś pożytecznego i ładnego.

Zachęcam Was do dawania nowego życia zbędnym przedmiotom. Nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie wykonany przedmiot, nawet jeśli nie jest do końca idealny :)


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

Instagram